Imunita a vitamin D3

Proč je důležitý vitamin D

Vitamin D je důležitý pro tělo – tedy pro naše svaly, kosti i imunitní systém, přesto ho většina z nás má nedostatek, a to platí prakticky pro velkou část populace v České republice dle statistických dat.

Organismus si ho sice dokáže jako jeden z mála vitaminů vytvářet, potřebuje k tomu ale dlouhodobě dostatek slunečního svitu. Příčinou sníženého a nedostatečného množství vytvořeného vitaminu D jsou opalovací krémy, zahalování těla před sluncem, znečištěné ovzduší nebo dané roční období s výrazně nižším slunečním zářením a úhlem dopadu slunečního světla, kdy i přes krásný slunečný den v zimním období žádné UVB záření nedopadá, přestože se můžete opálit. Když slunečního svitu během roku ubývá, klesá přirozeně i produkce vitaminu D v našem organismu. Vitamin D je paradoxně v dnešní moderní době také jedním z nejvíce chybějících vitaminů a jeho nedostatek má vliv na naši imunitu.

Jak v těle vitamin D3 vzniká?

Vitamin D3 neboli cholekalciferol patří mezi vitaminy rozpustné v tucích a jde o jednu z nejdůležitějších forem ze skupiny vitaminů D. Tento vitamin přijímáme v potravinách, hlavně v rybách a mléčných výrobcích (zvláště pokud pobývají zvířata venku na slunci), přirozeně se však tvoří i v lidské pokožce, a to pomocí UVB slunečního záření, které je jeho nejdůležitějším zdrojem.

Víte, že…

Data a fakta o vitaminu D

Nedostatkem vitaminu D trpí 60 až 75 % obyvatel v České republice.

V populaci ČR je nyní jen 10 % osob, které mají optimální hladinu vitaminu D (nad 75 nmol/l.)

Až 65 % dětí v ČR má v průměru celoročně sníženou hladinu vitaminu D.

99 % populace v běžné stravě nemá dostatek vitaminu D – to znamená, že by ho mělo pravidelně doplňovat.

Zbavte se falešných představ, že slunce bohatě stačí!

 

Pro představu Chorvatsko, Itálie nebo Řecko jsou země bohaté na celoroční zdroj slunečního záření. Přesto je zde výskyt nízkých hladin vitaminu D, který se stává narůstajícím problémem, jak u mužů, tak u žen i dětí.

Nedostatek vitaminu D byl v Chorvatsku pozorován u 84 % celkové populace. Pro změnu v Itálii, u dětí a dospívajících, byl nedostatek pozorován až v míře 89 %. A běžná, dětem doporučovaná, denní dávka 400 I.U. byla k dosažení optimální hladiny zhodnocena jako nedostatečná. A co se týče dětí základních škol, například v Řecku jich mělo nedostatek vitaminu D až 96 procent.

Nyní se podívejme na účinnost slunečního svitu v tvorbě vitaminu D v naší zeměpisné šířce. Tvorba vitaminu D v kůži je ovlivněna především úhlem, pod kterým UV paprsky dopadají na zemský povrch – přitom optimální úhel je mezi 42 a 65,5 stupni.

Tyto úhly mezi Zemí a Sluncem jsou v České republice pouze od konce jara do začátku podzimu. Velkou roli hraje i intenzita slunečního svitu, která musí být vyšší než 3 (UV index). Z toho vyplývá, že sluněním v zimě vitamin D v naší zemi prakticky nezískáme a protože ani letní slunce a strava nestačí, pro správné funkce organismu doporučujeme vitamin D pravidelně, celoročně dodávat ve formě doplňku stravy.

Vitamin D_DeVit_Forte

Máme řešení – doplněk stravy s vitaminem D3, 1500 I.U. v jedné dávce, přípravek DeVit® Forte!

Jaké vitaminy jsou pro lidské tělo nepostradatelné?

Vitaminy hrají v našem organismu klíčovou roli. Až na pár výjimek si je naše tělo nedokáže samo vyrobit, proto je třeba je získávat ze stravy a vhodných doplňků stravy.

Vitaminy dělíme do 2 základních skupin:

vitaminy rozpustné v tucích (vitamin A, D, E, K),

vitaminy rozpustné ve vodě (vitamin C, vitaminy skupiny B).

Jak se projeví nedostatek vitaminu D?

Zvýšená potřeba vitaminu D je všude tam, kde dochází k rychlému růstu kostí, jeho deficit se tedy projeví poruchou mineralizace, to znamená řídnutím kostí u dětí i dospělých – to může vést ve výsledku až ke křivici u dětí a u dospělých k osteoporóze důsledkem sníženého vstřebávání vápníku.

Ano, právě vitamin D se podílí na vstřebávání vápníku a fosforu, které jsou důležité pro stavbu kostí a zubů. Nedostatek vitaminu D stojí i za tím, že nás v zimě nebo na jaře trápí různé respirační choroby díky oslabené imunitě.

Jaké jsou typické projevy nedostatku vitaminu D3?

  Oslabená imunita – respirační choroby   Bolestivost svalů a kloubů    Podrážděnost    Nechutenství    Únava   Vysoký krevní tlak    Kazivost zubů    Krátkozrakost    Slabost svalů a šlach    Chronické krvácení dásní    Demineralizace kostí – zlomeniny    Úbytek na váze    Poruchy spánku

Funkce vitaminu D3 v lidském těle:

Pomáhá k normální funkci imunitního systému, kdy přímo působí na buňky, které jsou odpovědné za boj s infekcemi.

Pomáhá normálnímu vstřebávání/využití vápníku a fosforu v organismu.

Pomáhá dosažení normální hladiny vápníku v krvi k udržení normálních kostí a jejich správnému vývoji.

Pomáhá udržení normálního stavu zubů a jejich správnému vývoji.

Pomáhá udržení normální činnosti svalů.

V jakém množství má smysl doplňovat vitamin D3 dle zdravotních doporučeních?

Doporučená denní dávka se pohybuje mezi 200–2000 I.U., v těhotenství se potřeba vitaminu D zvyšuje. Především v zimním období, kdy má tělo nedostatečný přísun vitaminu D ze slunečního svitu, je mimořádně vhodné tento vitamin snadno doplňovat formou doplňků stravy.

V jakých potravinách najdeme vitamin D3?

Malé množství vitaminu D můžeme získat i z některých potravin. Vitamin D3 (cholekalciferol) se nachází v rybím tuku, játrech a tučných mořských rybách, dále ve vaječném žloutku, v mléce a v mléčných výrobcích jako jsou například tučné sýry. Jinak mléčné výrobky a vejce mohou být obecně na vitamin D chudé, protože skot i drůbež chované v uzavřeném prostoru často sami trpí jeho nedostatkem.

Vědecky vzato nelze využívat těchto potravin tolik, aby se do těla doplnil skutečně odpovídající dostatek vitaminu D. Smysluplným řešením je tedy užívat každý den výživový přípravek DeVit® Forte, který má vysoký obsah vitaminu D3 – stačí 1 dávka denně.